пʼятниця, 29 березня 2024 р.

Не вірте розповідям про: людей у ​​синьому: це не таємні організатори теракту з ФСБ, а звичайні відвідувачі концерту. Легка OSINT-розгадка для тих, хто все пропустив : Meduza

Не вірте розповідям про: людей у ​​синьому: це не таємні організатори теракту з ФСБ, а звичайні відвідувачі концерту. Легка OSINT-розгадка для тих, хто все пропустив : Meduza

casbt1osint.blogspot.com

Хто ці «люди в синьому»? І чому ми взагалі звертаємо увагу на версію, схожу на теорію змови?

На другий день після теракту в «Крокус Сіті Хол» у соцмережах облетіло TikTok- відео польського журналіста Марчіна Роли. Він не був автором версії про організацію теракту російською владою, а просто опублікував у своєму акаунті відео, зняте одним із відвідувачів концерту «Пікнік» у момент, коли терористи увірвалися в зал і відкрили вогонь по Люди. Рола супроводив це таким коментарем:

ТЕРМІНОВО! Теракт в Росії?! Величезна кількість убитих і поранених! Знаменита будівля Крокус Сіті Хол у Москві горить. ХТО ЗА ЦИМ СТОЇТЬ?

Користувачі Twitter побачили відповідь на запитання польського журналіста прямо на опублікованих ним кадрах. Імовірно, група щонайменше чотирьох чоловіків, одягнених у сині джинси та сині светри різних кроїв і відтінків, почала вигукувати, щоб закрити двері за кілька секунд до того, як терористи увірвалися в зал. Цих подробиць вистачило для створення та просування версії про секретну групу розвідників, яка координувала теракт.

Важко сказати, хто був першоджерелом теорії, але ось її вичерпне представлення в одному з перших широко розповсюджених «твітів»:

На розмитих кадрах хтось навіть бачив обличчя конкретних силовиків:

Ще через кілька годин версія набула додаткових подробиць: нібито щонайменше один учасник секретної групи не тільки був присутній увечері 22 березня в Крокус-холі, а й затримав ймовірних виконавців теракту в Брянському лісі. рано вранці 23 березня. У цьому випадку «аргументами», окрім квіточок светра та джинсів, були схожа стрижка та годинник на лівій руці обох чоловіків.

Нарешті, останнім (і, мабуть, єдиним по-справжньому підозрілим) елементом теорії стало експрес-розслідування білоруського опозиційного проекту NEXTA. Журналісти видання знайшли фотографію одного з передбачуваних розвідників на сайті спортивного центру, розташованого в селищі Сосенське в Москві. За цією ж адресою, як з'ясувала NEXTA, знаходиться штаб Головного розвідувального управління Генштабу Збройних сил РФ (ГРУ). Крім того, автори матеріалу припустили, що одного з учасників групи «синіх» також представили як відвідувача концерту, який нібито знешкодив озброєного терориста (влада та державні ЗМІ не надали доказів цього епізоду через чотири дні після теракт).

Звісно, ​​теорія народилася не на порожньому місці: з кінця 1990-х критики Кремля підозрювали Володимира Путіна та його оточення в причетності до організації терактів заради політичної вигоди. Потім, через кілька днів після вибухів житлових будинків в Буйнакську, Москві і Волгодонську, в підвалі будинку в Рязані були знайдені мішки з цукром, в яких під час експертизи також були виявлені сліди гексогену. У перші години після виявлення правоохоронні органи активно почали розслідувати інцидент і шукати людей, які здали сумки, але вже наступного дня тодішній директор ФСБ Микола Патрушев (нині все ще впливовий секретар Ради безпеки Росії) оголосив, що весь інцидент виявився всього лише навчанням ФСБ для перевірки пильності громадян. Вираз «рязанський цукор» з тих пір став загальним іменником, що позначає «кремлівський слід» в організації тих чи інших злочинів.

Як відзначають автори розсилки Signal , у день теракту в Крокусі відвідуваність сторінки про вибухи в Москві в 1999 році у Вікіпедії зросла більш ніж у 200 разів. Тож частина суспільства явно чекала версії «рязанського цукру» - і знайшла підтвердження своїх очікувань у «людях у блакитному».

А тепер – сеанс одкровення

Загалом, буде дуже коротко. Наші колеги провели власне розслідування ввечері 26 березня і переконливо розвінчали версію «людей у ​​блакитному». Вони показали інші фотографії учасників таємничої групи і дізналися деякі подробиці їхньої біографії. Ідентифікувати цих людей OSINT-дослідникам допомогли програми розпізнавання облич.

  • Виявленим NEXTA «співробітником ГРУ» виявився вчитель фізкультури Дмитро Єрохін, з'ясували редактор «Медіазони» Максим Літаврін і незалежний журналіст Андрій Захаров.
  • Ще одного «спецслужбовця» деанонімізували головний редактор The Insider Роман Доброхотов і розслідувач проекту Bellingcat Христо Грозєв . За словами Доброхотова, чоловіка звати Дмитро Дружков і він «нафтовик ВНИИСТ ».
  • Пізніше ця людина дала коротке інтерв'ю ТАСС, в якому також запевнила, що не має ніякого відношення до спецслужб, а займається будівництвом - і відвідала концерт як звичайний глядач з дитиною.
  • Літаврін і Захаров також звернули увагу на те, що в інший момент на відеозаписі затримання ймовірних терористів видно обличчя людини, якого NEXTA і багато користувачів соцмереж прийняли за учасника "синьої групи", з якого стає очевидним, що це інша людина – що видно хоча б по волоссю на обличчі затриманого та його відсутності на глядачеві концерту (програми розпізнавання обличчя також вважають, що це інша людина).

Немає коментарів:

Дописати коментар

Pure Acetone: "Pin Tweet to IPFS https://chro…" - Mastodon
https://mastodon.social/deck/@pureacetone/111421706607809813

Ricoh GR IIIx: the Point-and-Shoot That Costs $1500

Ricoh GR IIIx: the Point-and-Shoot That Costs $1500 Yes, I've "missed the boat" again, which only elevates my sheer amazem...